Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Υπηρεσίες
          προς το κοινό

Υπηρεσίες προς το κοινό

Το Αναγνωστήριο των Αρχείων Ν. Ξάνθης εφαρμόζει τον Κανονισμό Λειτουργίας της Κεντρικής Υπηρεσίας και των Περιφερειακών Υπηρεσιών των Γ.Α.Κ. Η πρόσβαση σε όλο το ταξινομημένο  αρχειακό υλικό που φυλάσσεται στα  Αρχεία Ν. Ξάνθης είναι ελεύθερη, σύμφωνα με τους όρους και περιορισμούς των άρθρων 42 του ν. 1946/1991 και 16 του ν. 26909/1999 καθώς και των διατάξεων του ν. 2472/1997. Ο ερευνητής με την είσοδό του στο Αναγνωστήριο υπογράφει στο Βιβλίο Παρουσιών του Αναγνωστηρίου. Η μελέτη του αρχειακού υλικού γίνεται μετά από ιδιόχειρη συμπλήρωση ΑΙΤΗΣΗΣ που διατίθεται από τα  Γ.Α.Κ.- Αρχεία Ν. Ξάνθης. Η μελέτη του αρχειακού υλικού γίνεται αποκλειστικά στον χώρο του Αναγνωστηρίου των Γ.Α.Κ. Ξάνθης, ο οποίος λειτουργεί καθημερινά για το κοινό από τις  08.30-14.30. Για τον εντοπισμό του υλικού και την ακριβή σύνταξη των αιτήσεων τίθενται στη διάθεση των ερευνητών οι κατάλογοι και τα ευρετήρια του Αρχείου.

• Αναγνωστήριο

Κανονισμός αναγνωστηρίου

Αίτηση ερευνητή

Αίτηση χορήγησης αντιγράφων

Αίτηση αναπαραγωγής υλικού

Δήλωση για προσωπικά δεδομένα

Αίτηση ερευνητή στα Αγγλικά (Researcher Application Document)

Αίτηση χορήγησης επικυρωμένου αντιγράφου Δικαστικών Αρχείων

Ενημέρωση παλαιών ερευνητών για το νέο νόμο Περί Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)

• Βιβλιοθήκη

Στα Αρχεία Νομού Ξάνθης λειτουργεί βιβλιοθήκη, υποστηρικτικά στις δραστηριότητες των Αρχείων και στις έρευνες όσων συμβουλεύονται το αρχειακό υλικό το οποίο απόκειται στα Γ.Α.Κ. Ξάνθης. Οι τίτλοι καλύπτουν θέματα Ιστορίας, Αρχειονομίας, Πολιτισμού και Λαογραφίας. Η βιβλιοθήκη δεν είναι δανειστική. Το κοινό έχει πρόσβαση στη βιβλιοθήκη κατά τις ώρες λειτουργίας του Αναγνωστηρίου.

Επισκέψεις σχολείων

Τα Αρχεία Ξάνθης δέχονται επισκέψεις μαθητών και φοιτητών, οι οποίες πραγματοποιούνται κατά τμήμα κατόπιν συνεννοήσεως. Κατά τις επισκέψεις γίνεται ξενάγηση στους χώρους του Αρχείου και παρουσίαση πηγών της τοπικής Ιστορίας, σε μια προσπάθεια δημιουργίας αρχειακής και κατ΄επέκταση ιστορικής συνείδησης.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ